Książka: Prekariat i proces prekaryzacji pracy. Nowe kierunki zmian społeczno-gospodarczych w świecie

Zachęcam do lektury mojej książki: Prekariat i proces prekaryzacji pracy. Nowe kierunki zmian społeczno-gospodarczych w świecie. Jest to wynik kilku lat mojej pracy: na UAM, przez jakiś czas obok uczelni i na kolejnej uczelni poza Polską (tam dużo, dużo aktualizacji).

Piszę w niej o tym co dotyczy większości z nas – o wzrastającym uelastycznianiu i zmniejszaniu skali zabezpieczeń zatrudnienia zwłaszcza w państwach najlepiej rozwiniętych ekonomicznie, i problemach i frustracjach z tym związanych. W książce jest też sporo o protestach społecznych tzw. Oburzonych (Occupy Wall Street i Indignados) i oczywiście nowej grupie społecznej – prekariacie – efektach politycznych działania tych grup.

Do tego dołożyłam też tłumaczenia moich wywiadów z ikonami rozważań o prekaracie Judith Butler, Zygmuntem Baumanem i Guyem Standingiem, które kiedyś opublikowałam na łamach revjournal.org.

Projekt dojrzewał stosunkowo długo i jest oparty na moim doktoracie, za który dostałam pierwszą nagrodę Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych w 2017 r. i dzięki temu książka ukazała się w Wydawnictwo Adam Marszałek.


Oczywiście czasami myślę, że z obecną wiedzą kilka rzeczy zrobiłabym nieco inaczej – ale jest to pierwsze w Polsce tak kompleksowe opracowanie tematu, od A do Z!

Książka dostępna jest pod tym adresem.

Wstęp do książki: Prekariat_Eliza-Kania_wstep.pdf (elizakania.com)