W piątek 9 sierpnia 2019 roku wraz z Maciejem Dudą zainicjowaliśmy petycję w sprawie nienawistnych słów Arcybiskupa Jędraszewskiego, będącego również profesorem akademickim, zatrudnionym na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Inicjatywę błyskawicznie wsparła społeczność UAM, podpisując się pod treścią petycji.
Petycję podpisało ponad 2500 osób. W poniedziałek 12 sierpnia 2019 roku głos w sprawie sytuacji osób LGBT zabrał też JM Rektor UAM Prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki, co jest dla UAM sytuacją precedensową. W oświadczeniu czytamy między innymi, że: “niepokojem napawa fakt, że i hierarchowie Kościoła Katolickiego biorący udział w sporach ideologicznych wokół zjawiska określanego skrótem LGBT używają mowy nienawiści, która może być odbierana jako nawoływanie do zwalczania osób o innych poglądach czy odmiennej orientacji.”
Jak również: “Jako rektor przykładam szczególną wagę do zapewnienia wszystkim członkom naszej społeczności poczucia bezpieczeństwa, a zatem do przeciwdziałania wszelkim przejawom dyskryminacji i nierównego traktowania ze względu na narodowość, płeć, religię, przekonania polityczne, niepełnosprawność czy orientację seksualną, a więc wobec osób określanych jako nieheteronormatywne – lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych. Zapewniam, że nadal zdecydowanie zwalczać będę przejawy agresji słownej i fizycznej, niezależnie od sztandarów, pod jakimi miałyby mieć one miejsce.”
[rl_gallery id=”803″]
Treść petycji i linki do petycji i oświadczenia poniżej:
Link do petycji
Link do oświadczenia JM Rektora
Treść petycji:
Szanowni i Szanowne:
Koledzy i Koleżanki,
Pracownice i Pracownicy,
Absolwenci i Absolwentki,
Studentki i Studenci
Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
1 sierpnia 2019 roku z ambony kościoła Mariackiego w Krakowie padły następujące słowa:
„Czerwona zaraza już po naszej ziemi całe szczęście nie chodzi, co wcale nie znaczy, że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie marksistowska, bolszewicka, ale zrodzona z tego samego ducha, neomarksistowska. Nie czerwona, ale tęczowa”.
Wypowiedział je arcybiskup Marek Jędraszewski, który związany jest również z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Krakowski metropolita wiele lat wykładał w poznańskiej uczelni, zyskał tytuł profesora zwyczajnego, dziś jest profesorem emerytowanym a jego nazwisko widnieje na stronach Wydziału Teologicznego UAM. Homilię arcybiskupa Jędraszewskiego jednoznacznie odczytać można jako nawoływanie do nienawiści wobec osób nieheteronormatywnych, wobec gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transpłciowych. W obliczu coraz częstszych ataków werbalnych i fizycznych apelujemy do Koleżanek i Kolegów z poznańskiej akademickiej wspólnoty o troskę i ochronę swoich nieheteronormatywnych koleżanek, kolegów, pracowników i pracownic, studentek i studentów szacownej poznańskiej uczelni ze stuletnią tradycją.
Zwracamy sie też do władz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z apelem o wsparcie i ochronę swoich nieheteronormatywnych koleżanek, kolegów, pracowników i pracownic, studentek i studentów przed dyskryminacją, stygmatyzacją, mową nienawiści, jawnym wzywaniem i dopuszczeniem do fizycznej przemocy. Wszystko to nie mieści się w etosie akademickiej wspólnoty opartej na solidarności i poszanowaniu, na wparciu, siostrzeństwie, braterstwie oraz wspólnej pracy dydaktycznej i naukowej. Słowa arcybiskupa Jędraszewskiego stoją w sprzeczności z wartościami, które przyświecają akademickiej wspólnocie.
Milczenie wobec zacytowanych słów profesora naszego uniwersytetu odczytać można jedynie jako wyraz przyzwolenia na nękanie i przemoc wobec nas, naszych i Waszych Koleżanek i Kolegów.
Wobec powyższych słów nikt z Nas, którym przyświecają wymienione wyżej ideały i wartości, bez względu na to jakie wspólnoty reprezentujemy, nie powinen milczeć.
Z poważaniem,
dr hab, prof.UAP Krzysztof J. Baranowski
dr Magdalena Bednarek
mgr Joanna B. Bednarek
dr Halszka Bąk
mgr Dorota Bonk-Hammermeister – absolwentka filozofii UAM, radna Miasta Poznania
dr Małgorzata Cackowska, Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego
dr Iwona Chmura-Rutkowska
dr Izabela Cytlak
Małgorzata Danicka
dr hab. Maciej Duda
dr hab. Agnieszka Gajewska
dr hab. prof. UAM Grażyna Gajewska
dr hab. prof. UAM Edyta Głowacka Sobiech
dr hab. Brygida Helbig-Mischewski
dr Krzysztof Hoffmann
Anna Kamińska, absolwentka Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM
mgr Krystian Karcz, etyk, filozof, nauczyciel, absolwent UAM
dr Ula Kijak, reżyserka, aktywistka
dr Eliza Kania
dr hab. Tomasz Kitliński
dr Emilia Kledzik
dr hab. Urszula Kluczyńska
mgr Romuald Kłosowski, absolwent polonistyki UAM
prof. zw. dr hab. Jerzy Koch, MAkadSA, MAE, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Universiteit van die Vrystaat w Bloemfontein
dr hab. Violetta Kopińska
mgr Stanislava Kostić, wykładowczyni UAM
dr hab., prof UAP Izabela Kowalczyk
mgr Marta Kowalczyk
dr Agnieszka Kozłowska-Rajewicz
prof. zw. dr hab. Waldemar Kuligowski
mgr Joanna Kowalska-Andrzejewska – absolwentka psychologii UAM
Maciej Krajewski vel Łazęga Poznański
dr hab. Paweł Leszkowicz, prof. UAM
dr Lucyna Marzec
dr Marta Mazurek – członkini Rady Naukowej Interdyscyplinarnego Centrum Badan Płci kulturowej i Tożsamości, UAM, radna Miasta Poznania, przewodnicząca Zespołu ds. Polityki Równości i Różnorodności przy Prezydencie Miasta Poznania, główna specjalistka ds polityki równości i różnorodności w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego
mgr Anna Mieszała
mgr Karolina Niedźwiecka, filolożka duńska
mgr Iwona Ostrowska
mgr Agata Oleynova, kulturoznawczyni/ aktywistka
dr hab. prof. UAM Krzysztof Podemski
dr Beata Anna Polak
prof. zw. dr hab. Tomasz Polak
prof. zw. dr hab. Kazimierz Przyszczypkowski
mgr Agata Rosochacka
prof. dr hab. UMK Toruń Krzysztof Rubacha
mgr Marta Rynowiecka Fiałkowska
mgr Aleksandra Sołtysiak-Łuczak – absolwentka Historii na UAM
Magda Szewciów – trenerka antydyskryminacyjna i antyprzemocowa
dr Marianna Szczygielska, Instytut Maxa Plancka w Berlinie, Absolwentka filozofii UAM
Maja Staśko
Jovanka Tomaszewska
prof. dr hab. Piotr Urbański
dr hab. Błażej Warkocki
prof. zw. dr. hab. Adam Ziółkowski
mgr Agnieszka Ziółkowska
mgr Maria Bąk-Ziółkowska, architekt wnętrz